Důstojné bydlení je základ, ale ne samozřejmost. Project AccMin pomáhá hledat nové domovy.
- katerinakubrichtov
- Apr 14, 2023
- 2 min read
Updated: Oct 17, 2023
DISKRIMINACE na trhu s bydlením je v současné době stále aktuálním tématem, ať už jde o diskriminaci na základě etnicity, velikosti rodiny, výše příjmů nebo jen vlastnictví domácích mazlíčků. Spousta lidí má problém si najít solidní bydlení a mnohdy končí na ubytovnách v nevyhovujících podmínkách, které mohou být i život ohrožující.
Příkladem, který mluví za vše, je pan Břetislav, jenž se svým špatným zdravotním stavem a v pokročilém věku žil spolu se svou onkologicky nemocnou družkou ve vlhkém a chladném pokoji na ubytovně v sociálně vyloučené oblasti. Přes sociální pracovnici organizace, jíž byl klientem, se dozvěděl o projektu AccMin, který se věnuje diskriminaci na trhu s bydlením. Se sociální pracovnicí zmapovali jeho finanční situaci a na ÚP zažádali o příspěvek na bydlení a o invalidní důchod pro jeho družku. Při obcházení úřadů také zjistili, že pan Břetislav ve svém současném bydlení stejně zůstat nemůže, protože se bude v brzké době demolovat. Nastalo intenzivní hledání bydlení, které se nakonec podařilo dotáhnout do zdárného konce a pan Břetislav se svou družkou se stali jedněmi ze 17 přestěhovaných domácností v rámci projektu AccMin – Dobrý soused v roce 2022.
Projekt AccMin nejen že pomáhá lidi přestěhovat z nevyhovujících podmínek do důstojného bydlení, zároveň se jim snaží pomoct při hledání práce nebo při splácení dluhů – kvůli dluhům a nedostatku financí nemohla najít bydlení i paní Simona z Havířova, které účast v projektu pomohla odstěhovat se z malého bytu jejích rodičů, kde jich na malém prostoru bydlelo osm, ale také ji motivovala ke splácení dluhů a aktivnímu hledání zaměstnání. V současné době má dokonce jeden významný dluh u firmy, která půjčuje za nepřiměřený úrok, splacený.
Od podzimu 2022 pomáhá klientům se stěhováním i nová možnost žádat na ÚP o dávku Mimořádné okamžité pomoci na uhrazení prvního nájmu nebo kauce. Díky této dávce se podařilo přestěhovat například paní Miladu v prosinci minulého roku – dávka jí pomohla uhradit kauci a provizi realitní kanceláři, na které by si kvůli nízkým příjmům nebyla schopná sama našetřit.
Zadluženost a problémy s bydlením jsou často způsobeny souhrou nešťastných životních událostí, což demonstruje například životní příběh paní Anny z Moravskoslezského kraje. Musí se starat o svou dospělou dcerou s disociativní poruchou osobnosti a po smrti manžela zůstala na veškeré placení sama. Dcera však vyžaduje soustavnou péči po 24 hodin denně, proto je pro ni náročné si najít takové zaměstnání, které by ji umožňovalo být dceři neustále oporou. Romodrom s paní Annou spolupracuje od září 2022 a od prvního kontaktu svědomitě dochází na schůzky a plní naplánované cíle. Zjistila, jaké má dluhy na energiích a začala je splácet splátkovým kalendářem, zajistila si lékaře pro dceru a začala navštěvovat evangelickou církev, aby si vytvořila nové vazby po smrti manžela. Paní Anna byla podobně jako ostatní klienti dlouho diskriminovaná kvůli svému romskému původu, nízkému příjmu a dluhu na energiích, který ale svědomitě splácela. Nakonec se ji podařilo ubytovat v bytě 1+1, kde se postupně zabydluje a dokonce sociálním pracovnicím řekla: „Poprvé od smrti manžela se cítím být doma.“
Projekt AccMin je realizován organizací Romodrom ve spolupráci se Slovem 21 díky dotačnímu zdroji z Programu EU Práva, rovnost a občanství. Projekt trvá od 31. 12. 2021 do 30. 12. 2023 a jak potenciální klienti, tak veřejnost se o něm mohou dozvědět například prostřednictvím webové stránky https://www.dobrysoused.com/.

Comments